sobota, 31 stycznia 2015

Niemiecka pożyczka

Każdą aktywność gospodarczą można finansować w dwojaki sposób albo środkami własnymi, czyli przede wszystkim oszczędnościami albo środkami zewnętrznymi, a więc emisją akcji, udziałów lub obligacji, oraz kredytami i pożyczkami. 

Podwyższenie kapitału zakładowego jest opodatkowane z chwilą podjęcia uchwały o jego podwyższeniu. Emisja obligacji nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast umowa pożyczki na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu stawką 2%.

Zgodnie art. 1 ust. 4 upcc czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są: 
       1)   rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
       2)  rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynności została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  

Zatem, art. 1 ust. 4 pkt 1 upcc wskazuje na terytorialny charakter obowiązku podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu w sytuacji, kiedy rzeczy znajdują się na terytorium RP lub prawa majątkowe są wykonywane na tym terytorium. A contrario rzeczy i prawa znajdujące się poza terytorium RP nie podlegają opodatkowaniu PCC.  

Ustawodawca w art. 1 ust. 4 pkt 2 upcc rozszerza jednak jej stosowanie także na rzeczy znajdują się za granicą i prawa majątkowe tam wykonywane w sytuacji, gdy kumulatywnie spełnione są następujące przesłanki:  
       1)   miejsca zamieszkania lub siedziba nabywcy rzeczy lub praw znajduje się na  terytorium RP oraz 
       2)   sama czynność dokonywana jest na terytorium RP. 

Obie mają charakter terytorialny, obie też, choć w różnym stopniu, są uzależnione od woli stron. Stron mogą uznać, że zawrą umowę pożyczki w Polsce, ale tak samo ich wolą może być zawarcie tej umowy w Republice Południowej Afryki, Zjednoczonych Emiratach Arabskich bądź Republice Federalnej Niemiec.

Należy zauważyć, że rozszerzenie stosowania ustawy, poza terytorium RP, ma charakter wyjątku, który szczególnie w zakresie obowiązków publicznoprawnych powinien być wykładany ściśle  (exceptiones non sunt extendendae).  Zatem, w sytuacji, w której przesłanki wskazane w art. 1 ust. 4 pkt 2 nie zostaną spełnione łącznie, czynności wymienione w art. 1 ust. 1 upcc, a więc na przykład umowy pożyczki, nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium RP. Oczywiście mogą być opodatkowane zgodnie  prawem miejsca dokonania czynności, chyba że właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jako miejsce ich opodatkowania wskazuje właśnie terytorium RP. W takiej sytuacji nie będą opodatkowane ani w miejscu ich dokonania, ani w Polsce.

Stanowisko powyższe zostało potwierdzone m. in. w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2014 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.  W stanie faktycznym Spółka wskazywała, że Umowa pożyczki, o której mowa powyżej, zawarta zostanie przez strony w Niemczech. Środki pieniężne objęte umową pożyczki będą w chwili zawarcia umowy znajdowały się na rachunku bankowym pożyczkodawcy w Niemczech, skąd po podpisaniu umowy zostaną przetransferowane na konto Wnioskodawcy w Polsce.

Uznając stanowisko podatnika za prawidłowe organ potwierdził,  że pod pojęciem "rzeczy" ujętym w ww. przepisie należy również rozumieć pieniądze, będące przedmiotem umowy pożyczki oraz  skoro w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie zostaną spełnione kumulatywnie warunki wynikające z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to stwierdzić należy, że opisana umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Sygnatura interpretacji: ITPB2/436-25/14/DSZ. 

In tax ruling mentioned above tax authority confirmed that loan's contract when things are located abroad is taxable in Poland only when the cumulative conditions are met: 1) the acquirer has its seat in Poland and 2) conctract was concluded in Poland. It means that when at the moment of contract conclusion money are not on the Polish territory and the contract is not concluded in Poland such transaction is not taxable in accordance with Polish civil law transaction tax.


6 komentarzy:

Tomek pisze...

Świetny wpis, pozdrawiam! :)

Zaplusz pisze...

Kwestia do uzgodnienia przez naszych polityków i Państwa Uni Europejskiej. Bo koszt uzyskania przychodu może stanowić część Kapitału Unii Europejskiej i po problemie.

Zaplusz pisze...

Ups miałem oddać komentarz w miejscu posta ponieżej "Koszty oddelegowanego pracownika."

Lukasz pisze...

Super, pozdrawiam autora!

zakładanie firmy przez internet pisze...

Podatki to rzecz straszna po prostu ;) czasem ciężko jest prowadzić działalność gospodarczą z myślą, że połowę musisz oddać Państwu ! Dziękuję za super artykuł!

Dominika pisze...

Odpaliłem google i myślałem, że mnie rozniesie od niektórych blogów, a tu proszę takie cacko. Konkretnie, przejrzyście i z dbałością o estetykę, to lubię!