poniedziałek, 17 grudnia 2018

Wartość paliwa mieści się w przychodzie ryczałtowym

W korzystnym wyroku NSA z dnia 10 lipca 2018 r. o sygn. II FSK 1185/16, sąd uznał, że wartość przychodu z nieodpłatnego użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych obejmuje też udostępnione pracownikowi paliwo, czyli mieści się w ryczałcie, o którym mowa w art. 12 ust. 2a pkt 1 lub 2 Ustawy PIT. 

Zdaniem sądu:

Podzielając w pełni stanowisko wyrażone w zaskarżonym wyroku należy przyjąć, że przepis art. 12 u.p.d.o.f. nie zawiera ograniczeń dotyczących sposobu korzystania z samochodu, liczby przejechanych kilometrów, używania samochodu do jazd lokalnych, czy też pozamiejscowych. Pracodawca (w tym wypadku Spółka), przekazując samochód służbowy, zgodnie z regulaminem jego użytkowania, oddaje poszczególnym pracownikom do użytku pojazd gotowy do jazdy zarówno z zapewnionym paliwem, jak i materiałami eksploatacyjnymi. Korzystanie z samochodu służbowego nie jest przecież możliwe bez paliwa. To tylko potwierdza konstatację, że przepisy ustanawiające ryczałtowy przychód wskazują na czynność "wykorzystania" samochodu służbowego, a nie na "prawo do wykorzystywania. Tylko wówczas możliwe jest jego skuteczne wykorzystywanie, jeżeli samochód jest w pełni przygotowany do eksploatacji. Odmienne rozwiązanie, wskazujące na wyłączenie paliwa z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego, tj. wskazujące na jego odrębność w konsekwencji stanowiłoby dalsze skomplikowanie w zakresie prowadzenia niezbędnych ewidencji. To z kolei niweczyłoby ideę ryczałtu i założonego nią celu. Przytoczony przepis nie daje podstaw do różnicowania dla celów podatkowych - co czyni organ – kosztów, które mogą być objęte ryczałtem (np. ubezpieczenie, bieżące naprawy i przeglądy) od tych, których ryczałt nie obejmuje (paliwo). To wszystko prowadzi do wniosku, że brzmienie art. 12 ust. 2a u.p.d.o.f. w pełni uzasadnia wykładnię, iż wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa, które nie stanowi odrębnego świadczenia”.

Powyższe oznacza zatem, że w ocenie sądu, w zakresie przychodu pracownika, o którym mowa w art. 12 ust. 2a pkt 1 lub 2 Ustawy PIT, dotyczącego nieodpłatnego świadczenia związanego z użytkowaniem samochodu służbowego dla celów prywatnych, mieści się także wartość paliwa, zakupionego przez pracodawcę na rzecz pracownika (wykorzystanego przez pracownika dla jego prywatnych celów).

Wyrok ten potwierdza dotychczasową korzystną linię orzeczniczą wojewódzkich sądów administracyjnych w tym zakresie (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 14.09.2016 r. o sygn. I Sa/Kr 824/16, wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21.03.2017 r. o sygn. akt I SA/Wr 1263/18, wyrok WSA w Opolu z dnia 8.11.2017 r. o sygn. akt I SA/Op 327/17, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8.03.2017 r. o sygn. akt I SA/GL 1550/16).

W przypadku nieodpłatnego świadczenia, związanego z korzystaniem przez pracowników z samochodów służbowych udostępnionych przez pracodawcę, że przychód powstaje z mocy samej Ustawy PIT, co powoduje, że dla jego ustalenia nie jest konieczne aneksowanie umów o pracę.

Jednak nie zaszkodzi zawrzeć te informacje w odpowiednim dokumencie korporacyjnym pracodawcy (np. regulaminie użytkowania samochodów służbowych) i poinformować pracowników w sposób zwyczajowo u danego pracodawcy przyjęty o tej zmianie (list elektroniczny, tablica ogłoszeń), a nawet przyjąć, w celu uniknięcie ewentualnych niejasności, od pracowników pisemne oświadczenia, że zapoznali się z regulaminem używania samochodów służbowych i go akceptują lub zawrzeć z nimi umowę dotyczącą używania przez nich samochodów służbowych dla celów prywatnych.

Wyżej omówiony wyrok jest pierwszym wyrokiem NSA dotyczącym tej kwestii. Dotychczas zapadały korzystne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, które dotyczyły niekorzystnych interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tym zakresie.


2 komentarze:

opodatkowanie marynarzy pisze...

Na pewno w kwestiach podatkowych trzeba być biegłym, albo przynajmniej mieć kogoś kto wam dokładnie wszystkie zasady wytłumaczy

Anonimowy pisze...

Norweskie rozliczenie podatkowe jest kluczowe dla każdej osoby pracującej w Norwegii. Firma oferuje usługi doradcze, które obejmują pomoc w przygotowaniu i złożeniu deklaracji podatkowej zgodnie z norweskimi przepisami. Korzystając z ich wsparcia, klienci mogą być pewni, że ich rozliczenia są dokładne i zgodne z obowiązującymi przepisami, co minimalizuje ryzyko błędów i potencjalnych kar.